Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы Бердәм дәүләти һәм муниципаль хезмәтләр порталында санитар-яклау зоналарын билгеләү буенча карарлар алу турында аңлата

2023 елның 2 июне, җомга

Прокуратура "Санитар-яклау зонасын билгеләү, үзгәртү яки туктату турындагы карар" (алга таба - Хезмәт күрсәтү) дәүләти һәм муниципаль хезмәтләрнең (функцияләрнең) Бердәм порталында (ЕПГУ) дәүләт хезмәтен алу мөмкинлеге турында хәбәр итә. Мөрәҗәгать итүче ЕПГУ га санитар-яклау зонасын билгеләү, үзгәртү яисә яшәүне туктату турында карар бирү турында гариза бирә ала. Хезмәт күрсәтү түбәндәге адрес буенча басылган:https://www. gosuslugi.ru/609959. Хезмәтнең Россия Федерациясе Хөкүмәтенең «Рөхсәт эшчәнлеге процессларын оптимальләштерү һәм автоматлаштыру, шул исәптән лицензияләү буенча эксперимент кысаларында электрон рәвештә бирелүенә игътибар итәбез. Гариза биргәндә һәм хезмәтләрне күрсәтү нәтиҗәсен электрон рәвештә ЕПГУ юлы белән алганда мөрәҗәгать итүче эксперимент шартлары белән килешә. Хезмәт күрсәтү нәтиҗәсендә санитар-яклау зонасын билгеләү, үзгәртү яисә туктату турында һәм бирелгән карар турында Роспотребнадзорның бердәм электрон реестрына санитар-яклау зонасын билгеләү, үзгәртү яисә туктату турында белешмәләр кертү хакында карар бирү тора. Эксперимент гамәлгә ашырыла торган хезмәт күрсәтү түбәндәге хезмәтләрне күрсәтүнең оптимальләштерелгән стандарты нигезендә бирелә: https://www.rospotrebnadzor.ru/gosserv/standards/details.php?ELEMENT_ID=23188 Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы санитар-яклау зоналарын урнаштыруның гамәлдәге тәртибе (алга таба - СЗЗ) тиешле нигезләмәләр булган очракта сәнәгать объектларын һәм производстволарны санитар классификацияләүгә кертелгән объектлар өчен СЗЗ күләмен киметергә мөмкинлек бирә торган механизмнарны, шул исәптән пестицидлар саклау складлары өчен дә аңлата. «Пестицидлар һәм агрохимикатлар сынау, саклау, ташу, сату, куллану, зарарсызландыру һәм утильләштерү процессларының куркынычсызлыгына гигиеник таләпләр» СанПиН 1.2.2584-10 (алга таба - СанПиН 1.2.2584-10) Россия Федерациясе Хөкүмәтенең «Федераль дәүләт санитар-эпидемиологик күзәтчелекне гамәлгә ашырганда үтәлүе бәяләнә торган мәҗбүри таләпләре булган Башкарма хакимият органнарының норматив хокукый актларын гамәлдән чыгару турында» 08.10 нчы карары нигезендә, Россия Федерациясе Хөкүмәтенең Сан1.2584-10 нигезләмәләре нигезендә химик һәм минераль объектларны саклау өчен складлардан саклау һәм минераль төзелеш объектларына кадәр саклана торган территорияләрне саклау өчен билгеләнгән ераклыклар (алга таба - саклык зоналары) каралган булган санитария-эпидемиологик күзәтчелекне гамәлгә ашырганда контрольдә тоту чараларын уздырганда үтәлгәндә, Россия Федерациясенең санитария зоналарын билгеләү кагыйдәләренең (алга таба - 2203. СанПиН 2.2.1/2.1.1.1200-03 нигезләмәләре нигезендә «Санитар-яклау зоналары һәм предприятиеләрнең, корылмаларның һәм башка объектларның санитар классификациясе» (алга таба - СанПиН 2.2.1/2.1.1.1200-03) агулы химикатлар һәм минераль ашламаларны саклау складлары сәнәгать объектларының һәм җылылык электр станцияләре, склад биналары һәм корылмаларның санитар классификациясенә кертелгән. СЗЗ кагыйдәләренең 1 пункты нигезендә, кешенең яшәү тирәлегенә химик, физик, биологик йогынты ясау чыганаклары (алга таба - объектлар) булган гамәлдәге, төзелешкә планлаштырылган, реконструкцияләнә торган капиталь төзелеш объектларына карата, санитар-эпидемиологик таләпләрдән артып киткән химик, физик һәм (яисә) биологик йогынты объектлары контурлары артына эләккән очракта билгеләнә. Үзенең функциональ билгеләнеше буенча СанПиНом 2.2.1/2.1.1.1200-03 СЗЗ нигезендә штат режимында объектны эксплуатацияләгәндә халыкның куркынычсызлык дәрәҗәсен тәэмин итүче саклау киртәсе булып тора. СЗЗ билгеләү нормалаштырылган территорияләрнең куркынычсызлыгын кагыйдәләрнең 5 пункты нигезендә тәэмин итәргә һәм нормалаштырылган объектлар территорияләренең химик, физик һәм биологик йогынты чыганакларына алга таба якынаюын төшереп калдырырга мөмкинлек бирә. Игътибар итик, химик, физик һәм (яисә) биологик йогынтыны арттыру объекты контурлары артында атмосфера һавасында зарарлы (пычраткыч) матдәләр чыгаруларны тарату, атмосфера һавасына физик йогынтыны тарату кагыйдәләренең 16 пунктында каралган исәпләүләре нигезендә формалаштырырга мөмкин. Күрсәтелгән исәпләүләр нигезендә СЗЗ күләме санитария классификациясендә күрсәтелгән зурлыклардан кечерәк тә, күбрәк тә билгеләнергә мөмкин. Шулай ук исәпләүләр нигезендә СЗЗ урнаштыру кирәклегенең булмавы нигезле булырга мөмкин, чөнки әйләнә-тирә мохитне саклау буенча каралган барлык чараларны исәпкә алып, объект эшчәнлеге санитар-эпидемиологик таләпләрдән артык булган йогынты дәрәҗәләре объектлары контурлары артын формалаштыруга китерми. Бәян ителгәннәрне исәпкә алып, СЗЗ урнаштыруның гамәлдәге тәртибе сәнәгать объектларының һәм производстволарның санитар классификациясенә кертелгән объектлар өчен СЗЗ күләмен киметергә мөмкинлек бирә торган механизмнарны үз эченә ала.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: