Татарстан Республикасы буенча су биологик ресурсларын дәүләт контроле, күзәтчелеге һәм саклау бүлеге хәбәр итә:

2024 елның 23 апреле, сишәмбе

Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының 13.10.2022 елгы 695 номерлы боерыгы белән расланган Идел-Каспий балыкчылык бассейны балыкчылык кагыйдәләренә ярашлы рәвештә, 25 апрельдән 5 июньгә кадәр (шул исәптән) Куйбышев һәм Түбән Кама сусаклагычлары акваториясендә аларга кушылган елгалар белән тыелган чор башлана.

Бу вакытта су биологик ресурсларын барлык табыш (Балык тоту) кораллары белән тоту тыела, ярдан бер йөзү яки төбендәге казык белән, бер гражданныңерыслы урыннардан тыш табыш (Балык тоту) коралларында 2 данәдән артык булмаган ыргаклар саны белән, балык тоту кагыйдәләренә 2 нче кушымтада күрсәтелгән "су объектларында урнашканестыслы участоклар исемлеге Волга-Каспий балык хуҗалыгы бассейнының балык хуҗалыгы әһәмиятендәге"
Шулай укерыслы чорда корабта һәм йөзүче чараларда табыш (Балык тоту) кораллары булу тыела, аларны куллану бу районда һәм бу чорда вакытлыча тыела.

- Балык тоту кагыйдәләрен бозуда гаепле гражданнар Россия Федерациясе законнары нигезендә җаваплы.
Балыкчылыкны регламентташтыручы кагыйдәләрне бозган өчен административ җаваплылыкка тартылганда, гражданнарга судноны һәм башка су биологик ресурсларын тоту (Балык тоту) коралларын конфискацияләп яки аларсыз ике меңнән биш мең сумга кадәр штраф салынырга мөмкин (РФ Административ хокук бозулар кодексының 8.37 маддәсенең 2 өлеше).

Искәртеп узабыз, язгы үрчү чоры су биологик ресурсларын саклау өчен бик мөһим. Шуңа күрә бүлек дәүләт инспекторлары, башка кызыксынган ведомстволар вәкилләре белән берлектә, су биологик ресурсларын законсыз чыгару фактларын булдырмас өчен, Татарстан Республикасының балык хуҗалыгы әһәмиятендәге сулыкларында көн саен патрульлек итүне көчәйтү планлаштырыла. Браконьерлык фактлары ачыкланган очракта, законсыз тоту белән шөгыльләнүчеләргә карата административ һәм җинаять йогынтысы чаралары кулланылачак, шул исәптән судноны һәм су биологик ресурсларын тотуның башка коралларын тартып алу.
Балыкчылык кагыйдәләре һәм башка кызыксындырган мәсьәләләр буенча аңлатмалар һәм консультацияләр сорап мөрәҗәгать итәргә, шулай ук Татарстан Республикасы сулыкларында браконьерлык фактлары турында кайнар линия телефоны аша Балыкчылык буенча Федераль агентлыкның Идел-Кама территориаль идарәсенең Татарстан Республикасы буенча ВБР дәүләт контроле, күзәтчелеге һәм саклау бүлегенә хәбәр итәргә мөмкин:

8(843) - 570 - 54-90,

e-mail: 16@samara.fish.gov.ru.

Бердәм кайнар линия номеры 8 - (800) - 707 - 99 - 56

Росрыболовствоның ВКамТУ сайты: http://www.samara-fish.ru.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: