Карамалы Тау шәһәр поселениесе турында

Шәһәр үзәге: Карамалы Тау шәһәр тибындагы поселогы

Мәгариф датасы: 1957 елның 30 октябре

Җирлек территориясе: 17420,8 га

Шәһәр тибындагы Түбән Карамалы Тау поселогы Иделнең уң як ярында Бөек Идел елгасы, тимер юл һәм Түбән Новгород-Казан автомагистрале киселешендә, Зөя тамагыннан 12 километр ераклыкта урнашкан. Татарстан Республикасы башкаласына кадәр 65 км, Зеленодольск шәһәренең район үзәгенә кадәр 1-3 км ераклыкта урнашкан. Урта өлешендә тимер юл. Зөя станциясе, аның тирәсендә төп җитештерү, сәүдә, мәдәни эшчәнлек тупланган. Корыч магистраль станциясеннән өч юнәлештә китә: Мәскәү, Казан, Ульяновск. Республика һәм район үзәкләре белән элемтәдә шәһәр яны электр поездлары, Яшел Үзән белән паром кичүе дә саклана. Свияжск-Чабаксар, Свияжск-Урмар, Свияжск-Козловка автобуслары эшли.

2013 елда «Аерым муниципаль берәмлекләрне үзгәртеп кору һәм «Зеленодольск муниципаль районы «муниципаль берәмлегенең һәм аның составындагы муниципаль берәмлекләрнең территорияләре чикләрен билгеләү һәм аларның статусы турында» Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» 22.07.2013 ел, № 69-ТРЗ Татарстан Республикасы Законы кабул ителде. Югарыда күрсәтелгән Законның 1 статьясы белән «Карамалы Тау шәһәр тибындагы поселогы», «Олы Ходяш авыл җирлеге» һәм «Мизиново авыл җирлеге» муниципаль берәмлекләре үзгәртеп корылган, әлеге җирлекләрнең халкы әлеге җирлекләрне «Карамалы Тау шәһәр тибындагы поселогы» муниципаль берәмлегенә (алга таба - яңа төзелгән муниципаль берәмлек) берләштерү юлы белән аларның вәкиллекле органнары тарафыннан белдерелгән әлеге җирлекләр ризалыгы белән әлеге җирлекләрнең административ үзәге бистәдә шәһәр тибындагы түбән трикотаж.

Шәһәр җирлеге халкы: 7158 кеше, шул исәптән: руслар - 4955 кеше, татарлар - 1812 кеше, башка милләтләр - 385 кеше.

Шәһәр җирлеге территориясендә урнашкан:

• Түбән Карамалы мәдәният йорты;
  • Китапханә;
  • МБДОУ Татарстан Республикасы Зеленодол муниципаль районының «Аленький цветочек» 42 нче катнаш төрдәге балалар бакчасы;
  • МБДОУ Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районының «Тополек» 51нче гомумтабышлы балалар бакчасы»;
  • МБОУ «Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районының Вязово тулы булмаган гомуми белем бирү мәктәбе»;
  • МБОУ «Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районының Свияжск урта гомуми белем бирү мәктәбе»;
  • ГАУЗ Зеленодольск ЦРБ «Түбән Карамалы амбулаториясе»;
  • Филиалы Олы Ходяш һәм Мизиново ФАПлары;
  • ҖЧҖ «Нижневязовской жилкомсервис»;
  • Часовня-һәйкәл, (архитектор А. В. Щусев);
  • Шәһәр тибындагы Изге Троица чиркәве Карамалы Тау шәһәр тибындагы поселогы;
  • Али Богоявленский храмы Исак авылы;
  • Рус Шырданы авылы өч престоллы Петропавловск чиркәве;
  • Зеленодольск шәһәре һәм Зеленодольск районы Карамалы Тау мөхтәсибенең «Бүләк» мәчете мәхәлләсе;
  • Федераль казна идарәсе төзәтү колониясе-5 Россия ҖҮФХнең Татарстан Республикасы буенча идарәсе;
  • Почта бүлеге һәм саклык кассасы;
  • 154 янгын-коткару өлеше 8 ПСО ФПС Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе;
  • Россия Эчке эшләр министрлыгының Зеленодольск районы буенча бүлегенең Нурлат полиция бүлеге;
  • 8 нче суд участогы;
  • Татарстан бөртекле технологияләр, ашлык технологияләренең Түбән Карамалы тау филиалы;
  • «Красный Восток-агро» ОАО терлекчелек бүлеге;
  • Тегү цехы;
  • «Полимер-Пром» ҖЧҖ;
  • «Неруд-Трейд» ҖЧҖ;
  • «Авангард» ААҖ;
  • Зөя Станциясе;
  • Сәүдә һәм көнкүреш хезмәт күрсәтү предприятиеләре.

Зеленодольск муниципаль районының «Карамалы Тау шәһәр тибындагы поселогы» муниципаль берәмлегенең торак пунктлары исемлеге һәм административ үзәккә кадәр ераклык:

Түбән Карамалы шәһәр тибындагы поселок

Улитино авылы

8 км

Рус Шырданы авылы

6 км

Кече Йорт авылы

Протопоповка авылы

2 км

Исак авылы

9,3 км

Мизиново авылы